Zero waste – co to?

Zero Waste to sposób życia zgodnie z jakim człowiek stara się tworzyć jak najmniej śmieci. Zaczęła go Bea Johnson, jaka postanowiła zrezygnować z tworzenia odpadów. Kobieta wraz z mężem oraz dwójką dzieci w rok zebrała jedynie słoik śmieci, jakich nie mogła poddać odzyskowi. Własny tryb życia określiła mianem Zero Waste (z ang. zero marnowania). By pomóc ruch Zero Waste nie musisz rezygnować z kupowania pudełek, kosmetyków lub choćby z naszego auta.

Czym jest zero waste?

Zero waste (z ang. brak śmieci, tracenia) to również myśl oraz tryb życia zakładający maksymalne ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów. Kierunek ten zyskał rozgłos na samym początku XXI wieku, tylko od tego momentu jego popularność systematycznie rośnie. Skutkiem tego, na czym polega zero waste, jest nie jedynie większa świadomość dobrego postępowania z odpadami pośród „zwyczajnych ludzi”, lecz też zmiany wprowadzone poprzez rządy państw, m.in. Chin lub krajów Unii Europejskiej.

Koncepcja zero waste

Koncepcja zero waste wywodzi się z przemysłu oraz po raz pierwszy została wykorzystana poprzez lekarza Paula Palmera w latach 70-tych XX wieku, jaki otworzył spółkę Zero Waste Systems Inc. zajmującą się ponownym przekształceniem materiałów, jak i Instytut Zero Waste. W kontekście fabrycznym znaczy to taki sposób produkcji, jaki pozwoli na odzyskanie oraz powtórne przetworzenie materiałów, ich pudełek oraz produktów wykorzystanych do ich produkcji. Dzięki temu nie są przetwarzane odpady, nie lądują w ziemi, morzach oraz oceanach lub w naszym powietrzu podczas ich palenia.

Zmniejsz zużycie plastiku

Regułą jest zmiana reklamówek na torebki lniane i noszenie ze sobą własnego kubka cieplnego czy bidonu zamiast kupowania plastikowych butelek z wodą. Przestań wykorzystywać słomek do napojów, natomiast gdy jest to dla ciebie trudne – wyposaż się w owe szklane czy bambusowe. W pewnych kawiarniach przychodząc ze swym kubkiem, uzyskasz choćby specjalną zniżkę!

Życie zero waste – zalety


Dopasowanie stylu życia do zero waste pozwoli nie jedynie chronić środowisko, lecz również uczy, jak żyć oszczędnie oraz dobrze i świadomie zarządzać domowym budżetem. Instrukcje trybu życia zero waste wskażą Ci, jak żyć w zgodzie z naturą. Czy wiesz, iż każdy Polak produkuje ponad 330 kg śmieci rocznie? Jedynie cześć spośród nich można poddać recyclingowi, reszta to po prostu śmieci. Wybrane poprzez setki, natomiast choćby tysiące lat będą rozkładać się we własnym środowisku, zatruwać wody, przyczyniać się do wymierania zwierząt. To dzieje się na całym świecie!